Ana Sayfa Bağımsız Sinema Ewan McGregor ile Young Adam

Ewan McGregor ile Young Adam

1134
0

Young Adam

Yönetmen: David Mackenzie
Senaryo: Alexander Trocchi, David Mackenzie
Oyuncular: Ewan McGregor (Joe Taylor), Tilda Swinton (Ella Gault), Peter Mullan (Les Gault), Emily Mortimer (Cathie Dimly), Jack McElhone (Jim Gault)
Türü: Drama, Suç
Yapımcı Firma: Film Council
Yapım Yılı: 2003
Ülkesi: İngiltere, Fransa
Süresi: 98 dakika

Filmin Konusu:
Kadınlara karşı düşkünlüğü olan ve şeytan tüyü varmışçasına onları kendisine çeken Joe, İskoçya’da kanallar üzerinde kömür taşımacılığı yaparak geçimini sağlayan Les ve Ella Gault’un yanında çalışan bir işçidir. Bir sabah teknelerinin yanına vuran bir kadın cesedini nehirden çıkarırlar. Söz konusu kadın, Joe’nun bir süre önce şehirde tanıştığı ve ilişki yaşayıp ayrıldığı, bir süre sonra başka bir şehirde tekrar karşılaştığı yine beraber olduktan sonra onu nehre iterek ölümüne neden olduğu kadındır. Joe, bu yaptığını polisten gizlemeye çalışır ve bir yandan da gazetelerden olayı takip eder. Başlarda kimliği teşhis edilemeyen kadının ölümünde yakalanan bir şüpheli vardır, ve hakkında cinayet davası açılmıştır.

Tüm bunlar yaşanırken, kocasıyla sorunlar yaşayan Ella ile Joe’nun arasında yakınlaşmalar başlar. Bu beraberliği farkeden Les karısını ve tekneyi terk eder. Bir yanda Ella ile beraber olmanın getirdiği sorumluklardan bunalan Joe, diğer yandan da süren cinayet davasını takip edip kendisiyle iç hesaplaşmalar yaşamaktadır. Alexander Trocchi’nin aynı adlı eserinden uyarlanan Young Adam, genelde romana sadık kalınarak çekilmiştir. İskoçya’nın kendisine özgü o puslu havasını karakterlerin üzerinde görmek mümkündür.
Ödüller:
2004 – BAFTA Ödülleri – “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Film”
2004 – Fringe Report Ödülleri – “En İyi Tasarımcı”
2004 – London Critics Circle Film Ödülleri – “British Newcomer of the Year”
2003 – Edinburgh Uluslararası Film Festivali – “Best New British Feature”

Kaynak: Bağımsızsinema.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz