Ana Sayfa Dizi Çin ve Moğol Kültürünün Epik Başyapıtı: Marco Polo

Çin ve Moğol Kültürünün Epik Başyapıtı: Marco Polo

1284
0

Netflix’in 2014’te yayına alığp 2.sezon sonunda sessiz sedasız son verdiği enfes bir dizi projesiydi Marco Polo. Netflix kullanıcıları sanırız bu Avrupalı seyyahın adının doğrudan diziye verilmiş olmasından mıdır nedir, diziyi belgesel ile karıştırdıklarından ötürü pek fazla ilgi göstermemiş. Ne yazık ki bende bu kitleye dahil bir izleyici olarak oldukça geç keşfettim Marco Polo’yu. Hatta ilk bölümü izlemeye başladıktan yarım saat sonra yapımın belgesel değil bir dizi olduğunu anlayabildim.

Marco Polo, ünkü Avrupalu gezgin Marco Polo’nun , Moğol İmparatoru ve Kağan’ı olan Kubilay Han’ın sarayında yaşadığı ilk yıllardan esinlenmiş.

Dizinin yaratıcısı John Fusco. Yapımcısı ise dizinin 2.sezonunun yayınladığı tarihlerinde kurucusunun taciz suçlamaları ile hapsi boyladığı The Weinstein Company. Aslında Harvey Weinstein’in peşi sıra gelen taciz skandalları dizinin de kaderini etkiliyor ve zaten Netflix’ büyük bir külfet getiren dizinin ipi 2.sezon itibariyle çekilerek 12 Aralık 2016’da dizi iptal ediliyor. The Hollywood Reporter, raporuna göre dizi , Netflix’e iki sezonda 200 milyon dolar kaybettiriyor.

Peki Netflix’e 200 milyon dolar kaybettiren Marco Polo’nun neden bu kadar özel bir dizi…

Yazımızın en başında 2.sezon açılış sahnesine bir bakalım mı

Dizinin 2.sezon açılış sahnesi sinema ve dizi tarihinin en epik öğelerinden biri. Cengiz Han, köylerden haraç alarak aldığı kuşları yakarak, evlerine ateş götürmelerini sağlıyor.

Sinema dünyasının tüm teknoloji ve anlatı yeteneğine rağmen özellikle savaş filmlerinde halen, harp alanındaki taktiksel süreçlere ilişkin sahnelerin kocaman bir ezberden ibaret olması benim hep dikkatimi çekmiştir. Bir hükümdarın yada savaşçının savaş alanındaki kahramanlık yada yeteneğini ifade etmek için onun savaş taktiklerininin anlatıldığı filmlerdei aslında bu taktiklerden pek bir şey anlamayız. Arkadan dolaşan ordular, kıskaç taktikleri, ordunun ortasına yapılan keskin akınlar gibi klişe anlatılar izleyici de bir dahilik hissi uyandırmaz. Ama Marco Polo bu konuda anlatısına değme bir ustalık kazandırıyor. Savaş alanının zorluklarını ve özel taktiklerini çok iyş yansıtıyor. Tıpkı 2.sezon açılış sahnesinde olduğu gibi.

Nasıl bir sizi izleyeceğinizi introsundan ve müziğinden hemen anlıyorsunuz aslında. Epik ve Dramatik bir yapım tam karşınızda duruyor

Dizi sadece savaşmaktan ibaret sanılan bir milletin arkasındaki kültürü çok iyi anlatıyor. Moğol ve Çin birleşimi harika bir sinematografi ile ortaya harikulade bir iş çıkarmış.

final bölümü sanırım dizi devam eder diye bu kadar havada kalmış. zira bu nefis yapıma bir gram yakışmayan bir son. ama maalesef netflix izleyicisi vasat kalitedeki yapımlara o kadar alışmışki; 2.sezonda zoraki bir final yapmak zorunda kalmış.

normalde klişe olan karakterlere yüklenen küçük detaylar diziyi çok iyi kılan etmenlerden.

2.sezonda emir’in karısına çok fazla odaklandığı bölümler dizinin en kötü detayı.

bence alanında kendisinden daha iyi olabilecek tek dizi game of thrones.

izleyin ve izlettirin.

Filmnotu:
Pandeminin En İyi Keşiflerinden: 8,9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz