Ana Sayfa Haber Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?

1443
1
Fotoğraf: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-ayak-tekstil-ayak-parmaklari-4963840/
Fotoğraf: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-ayak-tekstil-ayak-parmaklari-4963840/

Ayak mantarı mantarların neden olduğu bir deri hastalığıdır. Pek çok insan yaşamında bir kere de olsa bu hastalığa maruz kalır. Ayak mantarı karanlık, sıcak ve nemli ortamlarda oluşur. Uzun süre ayakkabı kullanmak mantarın üremesi için son derece elverişli bir ortam oluşturur. Özellikle insanların çalışması sebebiyle günün büyük bir kısmında ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması mantar hastalığının öncü sebeplerindendir. Mantar hastalığının oluşmasına zemin hazırlayan nedenler ise: dar ayakkabı kullanmak, kapalı ayakkabı kullanmak, ayakların fazla terlemesi, ayakları yıkadıktan sonra tam olarak kurulamamak, uzun süre spor yapmak ve ayakta var olan yaralar olarak sıralanabilir. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarına sahip olan kişi çoraplarını, terliklerini veya ayakkabılarını bir başkasıyla paylaşmamalı, toplu kullanım alanlarında ise yere çıplak ayakla basmamalıdır. Aksi takdirde ayak mantarı kolaylıkla bulaşabilir.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarının belirtilerini ayakta meydana gelen birçok farklı görüntü ile anlamak mümkündür. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ayak parmakları arasında yarılmalar
  • Ayak parmakları arasında iltihaplı görünüm ve soyulmalar
  • Ayaklarda aşırı kaşıntı
  • Ayaklarda içi su dolu küçük kabartılar
  • Ayaklarda kızarma ve takiben yaralar
  • Ayak tabanında oluşan döküntüler
  • Ayak tabanında kepeklenme ve kızarmalar
  • Ayak tırnaklarında kalınlaşma
  • Ayak tırnaklarının renginde değişimi takiben tırnakların soyulması ve tırnak kaybı

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

İlk olarak ayak mantarı tedavisinin en iyi yolu ayak mantarı bulaşabilecek her türlü ortam ve zeminden uzak durmaktır. Bununla birlikte ayak sağlığına dikkat etmek ayak mantarı ile mücadele etmenin en etkili yollarından biridir. Ayaklar her gün düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Ayakları her gün yıkayıp ardından temiz bir havlu yardımıyla parmak aralarına kadar düzgün bir biçimde kurulamak önemlidir. Sıcak havalarda ise ayakların hava alabileceği ayakkabıları tercih etmek, ter emen çorapları giymek, pudra veya antifungal spreyler kullanmak tedavide izlenebilecek önemli yollardır.

Ayak mantarının belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka bir cildiye uzmanına danışmak gerekir. Tedavi için uzmanın uygun gördüğü kremler ve spreyler tercih edilebilir. Gerekli durumlarda oral antifungal ilaçlar kullanmak gerekebilir. İlaçları düzenli olarak ve uzman kontrolünde kullanmak önemlidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz